Error

Error! Server error

Error raport:

Oisu kerkib suvega biogaasijaam19.04.2012

Järva Teataja, 19.04.2012

Osaühingu Estonia Kõrtsi suurfarmi kõrval valmivad sügiseks nii sõnnikust ja lägast biogaasi tootev kompleks kui ka koostootmisjaam, kus biogaasist saab elektrit ja toasooja.

Nädal tagasi algasid Oisu biogaasijaama platsil pinnasetööd, sügiseks peaks püsti olema kolm kääritit, tehnohoone, läga vastuvõtu- ja söötmissõlm ning koostootmisjaam.

Taastuvenergia arendaja Nelja Energia paigutab biogaasijaama ehitusse 4,9 miljonit eurot.

Nelja Energia projektijuht Jaanus Kivirand täpsustas, et jaama käivitamist alustab ettevõte küll septembris, ent esimesed kolm kuud kuluvad katsetamisele ning vastuvõtmine jääb ilmselt aasta lõppu.

Biogaasijaam hakkab aastas tarbima ligi 125 000 tonni läga ja sõnnikut, mis kogutakse kokku Estonia lautadest, suures osas kõrvalasuvast Kõrtsi suurfarmist.

Sellest kogusest suudab jaam toota 9800 MWh elektri- ja soojusenergiat, elektrit hakkab Nelja Energia müüma vabaturul.

Kiviranna selgitusel on praegu küsimärgi alla sattunud esialgne plaan kütta soojaks Oisu aleviku majad. «Tahaksime küll kaugküttevõrku sooja müüa, aga praegune tootja Avoterm ei soovi biogaasijaama sooja osta ja tahab õliga edasi kütta,» lausus ta. «Esialgsetest lepingutingimustest nad taganesid ja koostasid uued, täiesti ebamõistlikud tingimused, mis näitavad, et neil puudub huvi koostööd teha.»

Kivirand loodab, et vallavalitsus saab soojatootjat survestada või korraldada konkursi uue soojatootja leidmiseks.

Biogaasijaamas toodetav soojusenergia on põlevkiviõlist toodetud energiast vähemalt 25 protsenti odavam ja Kiviranna meelest meelitaks parem hind kaugküttevõrguga taas liituma neid maju, mis on võrgust lahkunud.

Osaühingu Estonia juhatuse esimehe Ain Aasa ütlust mööda aitab biogaasijaam Estonial sõnnikut keskkonnasõbralikult käidelda. «Varem oli tahke sõnnik lihtsalt aunas ja vedel laguunis, edaspidi võetakse biogaas välja ja vedelad kääritamisjäägid laotame põldudele,» selgitas ta.

Kõrtsi suurfarmis on 1200 lehma, lisaks hakatakse kohale vedama teistest Estonia lautadest 500 lehma ja noorloomade sõnnikut. Jaama ehitab KMG Inseneriehitus.