Error

Error! Server error

Error raport:

Bakterid toodavad elektrit ka Oisus05.03.2013

Järva Teataja, 05.03.2013

Oisu biogaasijaam on vähem kui kuuga tootnud nii palju elektrit, et sellest jätkub 400 majapidamisele, lähipäevadel saavad Oisus ka radiaatorid soojaks lehmasõnnikust.

Estonia osaühingu nõukogu esimees Jaanus Marrandi ütles, et Oisu biogaasijaam on esimese kolme nädalaga tootnud 300 MWh elektrienergiat, mis on suurem kogus, kui põllumajandusettevõte tarbib või kui palju kulutab näiteks 400 majapidamist.

Biogaasijaam töötab praegu 60protsendise võimsusega ja kui kõik läheb plaanipäraselt, hakkab jaam käesolevast nädalast täitma ka Oisu soojatrassi.

See tähendab, et toasooja saamiseks pole tarvis enam nii palju kütta põlevkiviõliga, vaid radiaatorid lähevad soojaks rohelisest energiast. Arvutused näitavad, et biogaasijaam suudab praegu katta poole Oisu aleviku soojavajadusest.

Jaanus Marrandi on biogaasijaama käivitamisega rahul, kuid tunnistas, et arenguruumi jaama täiel võimsusel töölepanekuks veel on.

Kui piimatootjad peavad suure piimatoodangu saamiseks pakkuma lehmadele kvaliteetset sööta ja häid pidamistingimusi, siis lehmasõnnikust elektri ja toasooja tootmiseks tuleb samasugused tingimused luua bakteritele, kes jaamas gaasi toodavad.

Möödunud aasta lõpust on biogaasijaama täidetud Estonia ja Kabala Agro farmidest tuleva lehmasõnnikuga. «Olemegi plaaninud nii, et biogaasijaam suudab vastu võtta meie lehmade sõnniku ja vajadusel võime lisada ka silo,» märkis Marrandi.

Elektri ja sooja tootmine tuleb Marrandi selgitusel ots otsaga kokku ja pole kiire kasu teenimise projekt, vaid põllumajandusfirmale eelkõige keskkonnasõbraliku tootmise küsimus.

Marrandi on seda meelt, et kui riik taastuvenergia tasusid kärbib, on edaspidi biogaasijaamu rajada raskem.

Oisus toasooja müüv Avoterm OÜ juhatuse liige Mati Sarap ütles, et soojahinna kohta ei julge ta veel midagi öelda, sest kõik oleneb sellest, palju biogaasijaam odavamat sooja andma hakkab.

Sarap ei usu, et selle kütteaja viimastel kuudel hind veel muutub. «Sügisest on kindlasti häid uudiseid loota,» lisas ta.

Möödunud aastal vahetult enne jaanipäeva avati samasugune biogaasijaam Aravetel.

Ambla vallavanem Rait Pihelgas selgitas, et konkurentsiamet alles arvutab uut soojahinda, kuid selleks ajaks on seda alandatud olenevalt kuus viis või seitse protsenti. «Varem meil soojahind pidevalt tõusis, tore, et nüüd on see muutunud,» lausus ta. «Seega võib juba praegu öelda, et biogaasijaama ehitus on olnud kohalikele elanikele kasulik.»